Výpadek solárních elektráren při zatmění nahradilo uhlí


Slunce potemnělo a evropské solární elektrárny s kapacitou devadesáti temelínských bloků přišly během hodiny o 60 procent výkonu. Lidé vyšli do ulic. Naštěstí jen kvůli nebeskému divadlu. Navzdory předchozím varováním evropská síť zatmění Slunce přežila bez problémů. V Česku dvouhodinový výpadek slunečních panelů nahradil správce přenosové sítě ČEPS elektřinou z uhlí a spustil také přečerpávací elektrárny.

Páteční zatmění ovšem zanechalo poměrně znatelný stín na energetických burzách. „Obchodníci na dobu zatmění nakoupili pro jistotu více elektřiny, aby měli mezi desátou a dvanáctou hodinou přebytek,“ říká Jan Škampa ze společnosti Nano Energies obchodující se zelenou elektřinou. Ceny elektřiny na denním trhu, kde se obchoduje s dodávkami na další den, proto vyskočily vzhůru. V Česku se na dobu mezi 10. a 11. hodinou prodávala megawatthodina o devět eur dráž než na čtvrtek, kdy bylo počasí stejné jako v pátek.

Ještě větší výkyv zaznamenaly burzy v Německu a v Itálii, dvou zemích s největším instalovaným výkonem solárních elektráren. Bez zatmění by byla v Německu elektřina dodávaná v inkriminovaný čas o 19 eur za megawatthodinu levnější. V Itálii nedostatek sluneční elektřiny způsobil tříhodinové zdražení až o 12 eur ve srovnání se stejně slunečným čtvrtkem.

Majitelé českých slunečních elektráren přišli kvůli astronomickému jevu o 14 milionů korun. Panely by za takto jasné oblohy běžně vyrobily minimálně o tisíc megawatthodin elektřiny více, což odpovídá spotřebě 250 domácností za rok. Na druhé straně spotřebitelé a státní rozpočet stejnou částku ušetří díky nižší vyplacené podpoře. Jejich účty však zatíží náklady, které se stabilizací sítě měl ČEPS. „Nakoupili jsme dodatečné rezervní výkony na případné vykrytí odchylek. Náklady na toto opatření se pohybují v jednotkách milionů korun,“ říká Barbora Peterová, mluvčí ČEPS.

zdroj: e15.czVýpadek solárních elektráren při zatmění nahradilo uhlíVýpadek solárních elektráren při zatmění nahradilo uhlíVýpadek solárních elektráren při zatmění nahradilo uhlí


Severočeské doly a.s.

Boženy Němcové 5359
430 01 Chomutov
Poštovní přihrádka č. 74 IČ: 49901982
Telefon: +420 417 804 111 DIČ: CZ49901982
Fax: +420 474 652 264 E-mail: sdas@sdas.cz
Zaměstnanecký portál: SD Portál
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ústí nad Labem odd. B, vložka 495.
Czech version | English version Contact director