This content requires HTML5/CSS3, WebGL, or Adobe Flash Player Version 9 or higher.

Archeologie Libkovice

Základní informace

Základní informace

Záchranný archeologický výzkum na předpolí Dolů Bílina probíhá na katastrálním území zaniklé obce Libkovice. Lokalita se nachází v nížinaté poloze poblíž bývalého soutoku Lomského a Radčického potoka.

Archeologický výzkum je realizovaný Ústavem archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě. Na záchranném archeologickém výzkumu se podílí rovněž Západočeská univerzita Plzeň – katedra archeologie a dále pak studenti Wroclawské univerzity .

V minulosti zde došlo k sérii záchranných archeologických výzkumů, jejichž výsledkem byl především objev rozsáhlého sídliště z mladší doby kamenné (neolitu). Příhodná poloha v mělkém údolí s kvalitní zemědělskou půdou zde byla osídlena i v pozdějších období pravěku, a to konkrétně v pozdní době kamenné (eneolitu), době bronzové a železné. Území tak bylo kontinuálně osídleno od pravěku.

Technická data

Lokality naleziště

Výzkum je rozdělen do několika lokalit:

Kostel Sv. Michala - dominoval středu vesnice už od 13. století (kdy šlo o gotickou stavbu), tento kostel byl na konci 19. století zbourán a na jeho místě byl v roce 1895 postaven nový kostel Sv. Michala.

Pohřební aktivity – na archeologickém a antropologickém výzkumu se podílejí antropologové z Wroclawi. Výzkum je zaměřen na zodpovězení otázek – odkud lidé přicházeli, kdy žili, jakým způsobem se živili, jak vypadali, jak byli vysocí, kolik měli dětí, jak dlouho ty děti žili apod. Kosti ze hrobů jsou metodicky a vědecky vyjmuty, prozkoumány různými metodami, a nakonec bude sepsána kniha o těchto zjištěních – tzn. o historii Libkovic a historii obyvatel Libkovic. Hřbitov fungoval od počátku 13. století až do pozdního novověku, tedy do konce 18. století. Prozkoumáno bylo 90 hrobů, 4 velké hromadné hroby osária, ve kterých bylo uloženo 300–400 obyvatel Libkovice.

Středověký vesnický dům – v základech středověkého vesnického domu byly nalezeny například torza kachlových kamen nebo kvalitní stolní keramika. Dle těchto nálezů byl zánik domu datován do druhé polovina 15. století.

Sklepy – dále byly odkryty sklepy z doby raně novověké tedy ze 16. století.

Uhlíci