Archeologie Nesvětice

Pozůstatky z 2. světové války

Po odtrženi pohraničí následkem Mnichovské dohody v září 1938 byl v Záluží u Mostu v letech 1939-1945 postaven chemický závod na výrobu syntetických pohonných hmot z uhlí. Technologie výroby má počatky před 1. světovou válkou a po ní došlo k zdokonalení a uvedení do průmyslové výroby. Po nástupu nacismuk l moci v roce 1933 byly se statní podporou zalożeny závody s cílem učinit tehdejší Německo méně závislé na ropě. Mostecký "hydrák" Sudetenländische Treibstoffwerke Brüx AG, byl jedním ze 16 takových závodů. Benzín a nafta byla určena pro nacistickou dobyvačnou válku. Od května 1944 do března 1945 bombardovali všechny závody Američané a Britové. Mostecký "hydrák" byl bombardován celkem sedmnáctkrát. Spojenci tím zastavili produkci pohonných hmot a zásadně omezili bojeschopnost Němců na všech frontách.

V předpolí dolu Bílina se nacházely dva komplexy německé protiletadlové obrany chránící závod. V poloze "Letná" to byly mobilní kanóny ráže 88 mm a v poloze "Nesvětice" kanóny ráže 105 mm. Ke komplexům patřila střediska řízení palby, sklady munice, elektrocentrály a ubikace obsluhy. Po válce využila Československá armáda komplex Nesvētice k likvidaci munice dovezené z okolí. Pod zemí však zůstalo mnoho dosud aktivních dělostřeleckých granátů. Ty jsou archeologicky vyhledávány a likvidovány policejními pyrotechniky.
 

Fotogalerie - Archeologocké průzkumy

 
 

Pohřebiště

Nekropole se nachází v dominantní poloze na vrcholu svahu nad Radčickým potokem. Je z něj vidět na raně středověkou aglomeraci v Bílině a na hradiště Zabrušany. Od 80. let 20. století si archeologové všímali, že osadám v údolí Lomského potoka a okolo něj chybí pohřbívání. Ačkoli bylo nesvětické pohřebiště objeveno v 60. letech, k prvnímu výzkumu došlo v letech 1984–1988. Tehdy byl zachycen jižní okraj pohřebiště a za ním osídlení z 12.–13. století. Na severním konci sondy dlouhé 56 m byly odkryty základy malého kostela. Přes nálezy bronzových šperků a typickou polohu koster došlo k datování sakrální stavby a pohřbívání do 13.–15. století. Výzkum v roce 2013 ale ukázal, že pohřebiště pochází z 11.–13. století.

Do roku 2017 bylo odkryto 766 hrobů a z nich vyzdviženo 358 esovitých záušnic ze stříbra a bronzu, desítky bronzových prstenů, železné nože, hrot kopí, opaskové přezky z bronzu a železa, korálky ze skla a karneolu, stříbrné mince z 11. až 13. století a prubířský kámen. Kostry nesou stopy zranění, lékařských zákroků (trepanace lebek), zlomenin a nemocí, četné jsou zubní kazy. Třetinu zemřelých tvoří děti do 10 let. Výzkum by měl být ukončen v roce 2021 a odhaduje se, že bude odkryto ještě dalších 800–1000 hrobů.

Jedná se o největší známé pohřebiště svého druhu v České republice a Střední Evropě

Fotogalerie - Archeologocké průzkumy

 
 

Virtuální prohlídka sklepa

 

4D data z Archeologického naleziště Nesvětice

Podívejte se na pořízená data v Pix4D, kde lze porovnovnávat postup archeologických prací v 3D zároveň v časové ose (porovnejte psuvníkem vlevo vpravo).

Přejít na stránku Pix4D

Uhlíci